Vrchlabí B - Hořice B 

22.10.2018 10:43

Na startu nové sezóny nás čekal soupeř asi nejtěžší a nová stará hrací místnost, kterou všichni dobře známe. Tady vrchlabští šachisté zažili výkonnostně své nejlepší časy ve 2.lize, tady spousta z nás s šachy vlastně začínala...

Nám ze známých důvodů chyběl Vláďa Chalupecký a ještě další 3 hráči základní sestavy: Vít Rigo, Kuba Kalenský a Ondra Trojan. Proto jsme si moc šancí na úspěch nedávali...

Již se blížil začátek klání, když přišel Láďa Kovář z hajzlíku a tak, jak to umí jen on se zeptal: "Tak co, už jste podepsali tu remízu?" A mohli jsme začít...pro nás by byla remíza zbožným přáním, pro Hořice utopie..., což se za chvíli ukázalo.

Začátek zápasu byl doslova katastrofální. Tomáš pokládá krále Honzovi Rusnákovi už po deseti tazích a navíc Dan hraje o figuru méně s Ctiborem Matonohou ve vídeňské hře. Netrvalo dlouho a stav byl 0:2.

Pak byl chvíli klid, než se ozvalo osvětlení zasedačky a dvě řady světel zhasla. Pak se podepsali dvě remízy černými barvami: Na čtyřce Šedivý - Blažek a na šestce Dousek - Janák. Pro nás remízy dobrý, ale stav je již 1:3.

Naději nám dal na jedničce hrající Luboš Tejkal proti Jardovi Flašarovi. Už si ani nepamatuji (ale já si toho už moc nepamatuji), kdy naposledy hrál Luboš ve vážné partii zavřenou sicilku, ale tahle byla fakt povedená. Po zvedáku 19.Sb2 už nebylo, co řešit. Stav 2:3 a zápas najednou už nevypadá tak jednoznačně...

Dohrává se na pětce v duelu Kovář - Málek, na sedmičce Jindřišek - Stejskal a na osmičce Rybáček - Vancl. V tuto chvíli má Láďa Kovář pasivní pozici V+S+J+5P a soupeř V+2S+5P. Martin má převahu a Láďa Vancl remízovou pozici J+7P:J+7P. Z toho vyplývá, že Láďa Kovář teď poutá největší pozornost.

Tato partie také z těch zbývajících skončila nejdříve. Láďovi se zahájení příliš nepovedlo a byl to on, kdo bojoval o rovnováhu. Po výměnách ve střední hře se zdálo, že ji dosáhne, ale podařilo se mu udržet rovnováhu pouze materiální, poziční bohužel ne. Poziční převaha a dvojice střelců vyústila v zisk "h" pěšce a i těm největším optimistům bylo jasné, že tohle se prostě udržet nedá...2:4.

Takže musíme vyhrát zbylé dvě partie...Martin proti mladíkovi z Hořic už kolem výhry prošel a u Ládi Vancla je pořád remíza, i když s převahou v centru.

Martin mohl odlákat dámu, která jako jediná kryla věž na poslední řadě. Následovala výměna obou párů věží, Martin získal pěšce, ale s úbytkem času taky nejistotu...nechal se nepříjemně napadat dámou a jezdcem a hodiny určitě slyšel i tikat. Úvahy o remíze tomu nasvědčovaly... Láďa po chybách mladíka z Hořic vstupuje králem do centra, vynutil si výměnu jezdců a rozhoduje partii. 3:4

Martin vyřešil obléhání svého krále dámou a jezdcem, opět prošel (proběhl - už bylo málo času) kolem výhry a volný "a" pěšec a soupeřův zatoulaný jezdec o partii rozhodli...4:4.

To jsme nečekali. Pěkný zápas se šťastným koncem pro nás.

Zápas se odehrál v pohodové, přátelské atmosféře a myslím, že i těm skeptikům (tím myslím i sebe) nám to v nové staré místnosti slušelo. Ten pocit volnosti a komfortu z tolika prostoru..., kde nemusím hledat kousek místa, kam bych si položil kafe a pouzdro na brýle. Na úvod sezóny pěkný start.

MB