Vrchlabí B - Choteč

22.10.2018 10:43

Dnes jsme u nás přivítali družstvo Choteč Bělohrad, které bylo, stejně jako my, z větší části složeno z áčka Bělohradu, s kterým jsme hráli před týdnem. Hned v úvodu nutno dodat, že štěstí, které nás provázelo minulý týden, se dnes od nás odvrátilo.

K jednotlivým partiím:

1.deska - Vláďa nastoupil proti mladému Kykalovi a počínal si velice zkušeně. Obětoval pika na b2 za vývin svých figur a partii dotáhl postupně až k výhře. Je to náš borec nakonec.Opravdu kvalitní výkon našeho hráče.

Vláda s tužkou v ruce již netrpělivě čeká na soupeřův tah.

2.deska - Vít rozehrál partii velice dobře,pozice se mi opravdu líbila, ale bohužel přišel slabší tah dámou na c7 a soupeř v další hře získal kvalitu, kterou dotáhl do vítězného konce. Je to škoda, protože zde jsme měli na víc.

ČNT: Vít ustoupil  dámou na c7.  Lépe bylo zřejmě De7

3.deska - já jsem nastoupil proti velice silnému hráči Petru Nálevkovi. Věděl jsem, že ho budu těžko porážet, tak jsem zvolil v Caro-Canu klidný vývin a sice po exd5,exd5,Sd3. Partie nevybočila z rovnováhy a po 30 tazích skončila plichtou

4.deska - Tomáš ve střední hře, dle mého, hru vyrovnal a nestál vůbec špatně. Poznámka Tomáše: S panem Matoušem jsem již hrál loni a partie nakonec po oboustranných hrubkách skončila smírně. Útočně laděný soupeř zvolil tzv. Colle systém s výstavbou pěšců e3 ,d4 a c3. Já jsem chtěl v první fázi partie vyměnit nějaký materiál a přejít do velké rošády.

Plán se dařil a já nastoupil pěšcový útok proti bílému králi, podporovaný klasickou diagonální baterií střelce a dámy.

ČNT: přišlo g4 ? Lépe bylo Jh5 s ideou Jf4.

Bohužel jsem nepokračoval aktivně a soupeř útočnou hrou na dámském křídle moji pozici rozbil.

5.deska - Martin rozehrál Aljachinku útočně, své piky vytáhl až na pátou řadu,soupeře zatlačil do defenzivy a dle mého, v partii stál na výhru. Pak přišel slabší tah dámou na f1 s špatným plánem útoku.

BNT: Df1 Lépe bylo Dd4.

Partie nakonec skončila šachem a ziskem jezdce pro černého. Zde si myslím, že jsme měli také na víc. Škoda.

6.deska - zde se potkali dva matadoři královské hry. Láďa proti Karlovi Pochopovi, Láďa neměl špatně rozehranou partii, ale opět doplatil hned v zahájení na šach dámy na a4 a zisk nekrytého střelce na b4. Přitom ho mohl Láďa několik tahů vyměnit za jezdce na c3 a nic by se nedělo. Je to jenom jeho nepozornost, která má ovšem v další fázi jeho partie samozřejmě katastrofální dopad.

7.deska - Martin Jindřišek sehrál zahájení vcelku dobře, ale přehnal to na dámském křídle a ztratil pika. Pak už bojoval pouze o remiz, kterou nakonec uhájil.

Partie: Martin Jindřišek - Zdeněk Kraus

8.deska - z Ládi Vancla se stává náš držák. Své partie hraje pozičně, většinou se vzájemně zablokovanými pěšci, ale vždy s jeho poziční výhodou. Myslím si, že se dostává do dobré hráčské formy a v každé odehrané partii získává navíc stále větší sebevědomí, které je v této hře potřeba. Dnes to nebyla vyjímka, partii sehrál s přehledem a soupeře,ač přes jeho snahu,k ničemu nepustil.

Dovětek - prostě každý den není posvícení. Musíme to brát sportovně a uznat, že dnes byl soupeř lepší a patří mu naše gratulace k výhře.

Pořadí KS - západ 2017/18 po 5. kole:


Jelikož se v tomto roce již neuvidíme,tak přeji všem hezké a klidné prožití svátků vánočních a v novém roce 2018 hlavně hodně toho zdravíčka a věřím,že i mnoho úspěchů za šachovnicí.


Luboš