Vrchlabí A - Jaroměř

22.10.2018 10:43

Ve 2. kole krajského přeboru jsme změřili síly s družstvem Jiskry Jaroměř. Sestava na zápas se nerodila úplně lehce, naštěstí Kuba dal přednost nedělnímu šachu před jinými radostmi a hlavně dovezl kromě sebe z Prahy i letošní výraznou posilu a nejhezčího člena našeho družstva - mezinárodní mistryni a národní reprezentantku Kristýnu Havlíkovou, kterou jsme všichni s nadšením přivítali. Díky této Kubově "oběti" tak ze základní sestavy nastoupili alespoň 3 hráči, za což mu patří dík. Soupeři z Jaroměře dorazili vzorně včas a tak úderem deváté mohl hrající rozhodčí Ondra Trojan utkání zahájit.

Brzy po začátku zápasu nás bohužel postihla na sedmé šachovnici malá tragédie, kdy v dámském gambitu Láďa Kovář neopatrně zahrál zdánlivě "standardní" tah Sd3, načež ale okamžitě přišlo dxc4 a rázem byl kromě střelce na d3 napaden i druhý střelec na g5 černou dámou stojící na a5 L Láďa se slovy k soupeři "nebereš to jako urážku ?" ještě srdnatě pokračoval v partii, ale Milan Borůvka si již svoji převahu nenechal uniknout, naopak po další chybě byl nucen Láďa v bezvýchodné pozici složit krále.

Podobně "neposedný" jako u Ládi byl i bělopolný střelec na osmé šachovnici ve Skandinávské hře u Radky Růžičkové, která jeho umístěním na pole f3 umožnila Tomovi zasadit dvojí úder - hrozbu matu nebo ztrátu bílého jezdce na d4. Naneštěstí Tom krátkou rošádou schoval svého monarchu do bezpečí a následně bílá již opravila svoji pozici tahem g3. Poté se partie vyvíjela víceméně ve vyrovnaném duchu a nakonec skončila remízou. Škoda nevyužité příležitosti...

Jako druhý dohrál na čtyřce v Rétiho hře Ondra proti Pavlu Prouzovi, partie prakticky v celém svém průběhu nevybočila z rovnováhy a skončila tak remízou. Možná místo posledního Ondrova tahu Vb8 stálo za zvážení b4, ale těžko říci. Remíza černými s ratingově silnějším soupeřem byla pro nás OK a přinesla kýžené uklidnění.

Následný průběh zápasu si již díky tomu, že jsem toho měl ve své partii "plné brejle", příliš nevybavuji. Ještě před tím mě ale zaujala pozice na druhé šachovnici, kdy jsem věřil, že ve Skandinávské Luboš proti Petru Staňkovi vyhraje. Posuďte sami:

ČNT (pozice po Je2-g3)

Počítač doporučuje pokračování hxg4, Luboš však zvolil Sc5. Následně se pozice pěkně zamotala, oba z hráčů měli vzájemně napadené figury, bílý hrozil odskoky jezdce s napadením černé dámy apod. Pozice se poté téměř vyrovnala, i když opticky mám pocit stál černý dlouho lépe, měl pěšce více (ve formě dvojpěšce na c sloupci), o kterého ale v závěru přišel a partie skončila remízou opakováním tahů.

Na první šachovnici se hrála sicilská obrana. Aktivní pozice Kristýny se mi líbila. Partii jsem byl nucen od jistého bodu přestat sledovat, zaregistroval jsem pouze, že Kristýna disponovala znatelně nižší zásobou času. Přesto si za pomoci soupeře vybudovala lepší pozici, která se už už blížila pozici vyhrávající. Bílá začala sympaticky útočit na královském křídle a její pozice byla výborná a zřejmě skutečně vyhraná. Oba obnažení králové stáli souměrně na h1 a na h8, černý král byl "kryt" bílým pěšcem na h7. Potom však došlo ve složité pozici ze strany bílé k nepřesnostem a najednou se situace téměř otočila a za delší konec začal tahat černý a vítězství měl na dosah. Partie dospěla do následující pozice:

ČNT (pozice po Kh1-g2)

Přišlo však překvapivě chybné ...Sf4 a následně došlo k výměně těžkých figur a konečné remíze. Pokud by místo ...Sf4 přišlo ...Sh4, bylo by asi zle... Napínavá partie.

Na třetím prkně se hrál Caro-Kann mezi Kubou s Tomášem Prouzou. Partie byla dlouhá a dospěla do stavu, kdy černý měl dvojici střelců proti jezdci a střelci. Následné manévry však ani jednomu z hráčů nepřinesly výraznější výhodu a partie tak skončila zaslouženou remízou.

Na šesté šachovnici rozehráli Honza Kuneš s Martinem Blažkem anglickou hru. V průběhu zápasu jsem partii chviličku sledoval a měl jsem pocit, že zejména na dámském křídle má více ze hry bohužel Martinův soupeř. Následně se však dopustil malých nepřesností a pozice se opět srovnala, aby se opět výhoda přehoupla na stranu bílého. Nahoru dolů. Bílý si navíc vytvořil volného a-pěšce, kterým se již přibližoval k poli proměny. Před tím již však Martinova dáma zavítala na druhou řadu do tábora bílého a byl to právě Martin, kdo nakonec mohl drtivě udeřit, ačkoliv partie nakonec skončila remízou po zdánlivě věčném šachu. Vše mohlo být jinak po 40. tahu bílého Kg1-h2, kterým přestal krýt pole f2:

ČNT (pozice po Kg1-h2)

Tichý tah Df2! je smrtící. Přišlo však Jg4+, Kh3, Jf2+, Kh2, Jg4+, Kh3, Jf2+, Kh2 a remis. Místo Jf2+ mohlo přijít Jgxe3 a černý vítězí. Mat visí ve vzduchu...

Co si vybavuju přesně je to, že jsem za stavu 3:4 dohrával jako poslední. V kisně. Ještě že máme ten bonus za tah J Objektivně vyhraná jezdcová koncovka se dvěma volnými pěšci, ale nervozita a snaha udržet zápasovou remízu udělaly své a několikrát jsem prošel kolem přímočařejšího pokračování. Masochista hadr J A přitom všechno mohlo být jinak... Hrála se Pircova obrana. S pozicí jsem byl dlouho (asi do 16. tahu J) poměrně spokojen, než soupeř Roman Kudr zahrál ..b5. To mě vyvedlo z míry a ztratil jsem hodně času a zanedlouho i pěšce na e4... Černý si navíc vytvořil volného pěšce, který se uhnízdil na c3... Po několika výměnách se mi k mému překvapení podařilo získat ztraceného pěšce zpět dobráním na e5. Zanedlouho partie dospěla do této pozice:

BNT (pozice po Vd8-e8)

Nejlepším tahem bylo asi vlézt si dobrovolně do rentgenu Ke2, ale komu by se tam chtělo? Mně moc ne... A tak přišla hrubá chyba Jd4??, Jxb4, axb4. Zde však soupeř též chyboval, když zahrál Vd8. Mělo přijít Jd2+, Kg1, Ve1+, Kh2, Jf1+!! a odchod na párek... Černý však k jeho smůle nabídl výměnu věží, přišel o svého volného pěšce a následně aktivní král bílého a volný pěšec b rozhodli partii. Šachy jsou někdy kruté...

Uff, s konečným resultátem 4:4 a bodem v tabulce jsme byli každopádně spokojeni a výsledek je po celkovém vývoji zápasu asi spravedlivý. V příštím kole zavítáme na půdu Slavie Hradec Králové, tak nám držte palce J

Pořadí KP 2017/18 po 2. kole:


Sepsal: DK za výrazné pomoci pana Fritze J