Vrchlabí A - Hronov

22.10.2018 10:43

Dnes jsme přivítali hosty z Hronova,kteří mají sestavu prošpikovanou hráči z Polska. Na zápas přijeli s pěti hráči základní sestavy, my jsme na tom byli podobně. Partie se dnes vesměs hrály na ostří nože,každá byla svým způsobem zajímavá. Takže popořadě.


1.deska - zde nastoupili proti sobě TOP hráči, kteří mají zkušenosti i z extraligy. Soupeř Honzy se proti d4 bránil Holandskou obranou a partie se vyznačovala bojovností od začátku až do konce a to na vysoké úrovni. Černý obětoval figuru za útok,který Honza odvrátil a po vrácení materiálu přešla partie do vyrovnané koncovky a soupeři podepsali smír.

Zde uvádím pár momentů  z této partie. Poznatky jsou z Honzovi analýzi.

Pozice po 27 tahu bíleho.  f4??  - Mělo přijít  27. Jx f5 , Jxe5 , 28. Jd4 +-

Pozice po 30 tahu bíleho. Vg1??  - Mělo přijít 30. Jxe6 Vg3, 31. Dd4

Pozice po 37 tahu bíleho. Sxe6+  - Mělo přijít 37. Kg3 Je4+ , 38. Kh2 

2.deska - zde měl Bohouš za soupeře velice kvalitního hráče, i tato partie byla vedena též na ostří nože a při zběžném pohledu diváka dost nepřehledná. Těžko říci, kdo z hráčů získal určitou výhodu,pravdou je,že Bohouš zde doplatil na časovou tíseň,která zřejmě byla příčinou jeho prohry. Zde se projevila určitá nerozehranost našeho hráče.

3.deska - Vlaďa rozehrál partii ve svém stylu a sice jak zvyklý, dost útočně. Myslím si, že v zahájení získal prostorovou převahu a stál dobře,pak ale,dle mého, podcenil výměnu figur na b6 s tím,že jeho pik se zde projevil jako slabina. Na udržení pika musel vytáhnout dámu, která pak chyběla na jiných důležitých polích. Nakonec pika stejně neudržel a záhy ztratil i druhého a bylo zle. Ještě mu svitla naděje, když uzavřel soupeři věž,ale bohužel soupeř měl již dva spojené piky postouplé, z pozice černého na čtvrté řadě a při vzdáleném králi již samotná věž je nedokázala udržet. Škoda, remis by partii více slušela

4.deska - zde se utkal Miro proti polskému soupeři a dle mého názoru se mu partie povedla. Soupeř zaváhal s vývinem dámského křídla, toho Miro využil a s obětí věže vytáhl krále soupeře doprostřed šachovnice, kde ho pěkně zmatil.

Pozice po 37 tahu bíleho 18 tahu bíleho. g4?? - Přišlo Dh4!

Moc pěkná partie,z Mira nám roste držák,určitě jde výkonnostně nahoru. Jen tak dál.

5.deska - zde jsem nastoupil já a musím říci,že se mě s bílými zahájení (zavřená sicilka) moc nepovedlo a ztratil jsem dost času. Nicméně partie byla vyrovnaná a vypadalo to na půlku.

Pozice po 19 tahu bíleho c4 - Přišlo Jb4 viz report.

Vše se začalo lámat v můj prospěch v 19.tahu,kdy soupeř měl správně uhnout koněm z d5 na b6 a nic by se asi nedělo, jeho tah Jb4 zde byl slabší a po výměně figur jsem získal výhodu.

Pozice po 34 tahu černého Sc3  - Přišlo Je5+  - Mělo přijít g6+ 

Ani se mi dnes nechce věřit,že jsem neviděl po 34.Sc3 černého můj 35.tah g6 s následným Vxe7 se ziskem věže.  Zase se opakoval Hradec, nyní chválabohu s dobrým koncem.

6.deska - Ondra rozehrál proti e4 Skandinávskou obranu,ve které se cítí jako ryba ve vodě. Celá partie nevybočila z rovnováhy a skončila spravedlivou půlkou.

7.deska - Dan měl za soupeře velmi talentovaného mladého hráče. Nicméně partii rozehrál dobře a vypadalo to,že soupeř podlehne tlaku bílých figur. Ale zase hlavní roli zde sehrála časová tíseň, zde si myslím ,že jsme prokaučovali výsledek zápasu,protože nám stačila v té době jeho půlka k celkovému vítězství. Než jsme Dana stačili na to upozornit, tak se pustil do podezřelého útoku a vzhledem k jeho časové tísni ho nedokázal dotáhnout do konce a při ztrátě materiálu partii již pak na půlce neudržel. Škoda, zde byla prohra zbytečná.

Pozice po 34 tahu černého d4 - Bílý zahrál Dg5 -  Mělo přijít  35. Dh3 

8.deska - zde hrál další náš držák a sice Martin a počínal si velice dobře. Na anglickou (c4) postavil útočné zahájení e5,f5,d6 a postupně získával větší prostor pro kombinaci. Nakonec získal kvalitu, kterou přetavil v celý bod. Velice dobře sehraná partie.

Na závěr, co k tomu dodat. V zápase jsme sice vedli 4 - 2,ale bohužel nám vítězství zase uteklo mezi prsty.

No nic, nebudeme ještě stahovat kalhoty,když brod je ještě daleko.

Pořadí KP 2017/18 po 6. kole:

Luboš