Dvůr Králové - Vrchlabí A

22.10.2018

Byla krásná slunná neděle 4.2 2018 a my jsme vyrazili na šachový zápas do Dvora Králové nad Labem. Před sezonou tamní klub posílilo několik zvučných jmen. Tito borci vesměs nastupují pravidelně a tak jejich dosavadní umístění na bedně není žádným překvapením. Naše sestava byla v podstatě totožná se sestavou pro nižší soutěž a tak šlo hlavně o to si zahrát a podat hrdinský výkon.

Po příjezdu do hrací místnosti nás přivítal pan Nejedlo (můj pravidelný soupeř v posledních letech).Postupně dorazily i hvězdy klubu v čele s Tomášem Krausem a mecenášem klubu Rosťou Svídou.

Po přečtení sestav a nastoupení za šachovnice bylo jasné, že hosté nás převyšují elově někdy i o 300 bodů. Nyní tedy ve zkratce k jednotlivým partiím.

Pohled do hrací místnostu: Nejblíže vlevo : František Fuchs

Na první šachovnici nastoupil, jak již bylo psáno supertalent Královéhradeckého kraje Tomáš Kraus proti Vláďovi Chalupeckému.

Hrála se Vláďova oblíbená Pircka. Tomáš zvolil útočné pokračování a ve čtvrtém tahu zahrál g4. Hned chtěl na soupeře zatlačit. Náš hráč nepokračoval nejpřesněji a to vyústilo v nemožnost uklizení krále velkou rošádou. Vláďa ve střední hře postupně ztratil jednoho a po čase i druhého pěšce. Vniklá koncovka již vyzněla jednoznačně pro Tomáše. Pro Vládu to byl jistě zážitek, zahrát si proti takovému borci.

Na druhé šachovnici nastoupila druhá posila Dvora - Jan Macháň. Odchovanec rychnovské šachové školy proti Lubošovi Tejkalovi.

 Tomáš Kraus  a Jan Macháň   - TJ Dvůr Králové nad Labem

Hrála se opět Pircka. Luboš zvolil svoji klasickou výstavbu s tahem f4. Přidávám pohled Luboše: "V úvodu jsem dost ležérně ztratil pika (myslím v 7. tahu), nicméně partie probíhala dost vyrovnaně,dle Fritze jsem byl díky tomu piku trochu v mínusu, ale nic hrozného. Po nepozornosti černého jsem v 34. tahu získal pika zpět (Jxc5) a začal jsem si fandit. Rozhodující moment přišel ve 46. tahu, kdy jsem se neměl bát zahrát Je5 (místo Jxf8), měl bych docela pěkné útočné možnosti. Viz diagram

Ale i tak se nic nedělo, rozhodující chyba přišla v 54. tahu a sice Ve1 (mělo se stát Df3 a po tahu černého Dxh4,tak Dxh5 a výměna dam.  Viz diagram

Pak by zbyli na šachovnici nestejní střelci a věže a půlka mohla být na světě). Následná hrubka v 56. tahu a sice g3 partii rychle ukončila. Zde se projevila i časová tíseň."

Na třetí šachovnici hrál Jakub proti Jardovi Šmídovi.

Hrál se přijatý královský gambit. Kuba nehrál vůbec špatně a všechny snahy soupeře eliminoval. Přišel ale 27. tah bílého a4, po kterém Jakub nezareagoval nejpřesněji. Měl dámu vyhnat tahem a6, aby exponované pole d7 pořád dostatečně kryl.

Po výměnách na poli d7 měl bílý dvě věže a střelce proti věži jezdci, střelci a pěšci. Jakub měl určitou kompenzaci na královském křídle a to sice 3 pěšce proti jednomu.

Partie pokračovala dalšími zápletkami, až dospěla do remízových vod. Jakub zaslouží uznání za výkon a zaslouženou remízu s hráčem hrající pravidelně 2 ligu.

Na čtvrté šachovnici nastoupil Dan, proti odchovanci tamního oddílu Milanovi Schwarzovi.

Hrála se "sicilka" a to sice Scheveningen. Ve střední hře Dan zaparkoval jezdce na pole a4. Toto dočasné pole se bohužel stalo polem posledním. Milan s dvojicí střelců pozici správně otevřel. Jeho figurky měli daleko větší souhru a následná aktivita vyústila v nepokrytelné hrozby, pod kterými Dan kapituloval.

Na páté šachovnici nastoupil Martin proti další posile Janu Mrověcovi, tentokrát tuším z náchodského šachu.

Tentokrát přišla na řadu Italská hra. Soupeř vymýšlel různé útočné možnosti. Postavil svého jezdce na aktivní pole c4, čímž zamkl Martinova jezdce na osmé řadě.

Bohužel tím pádem nemohl Martin spojit věže na možném volném sloupci f, kde byla možnost aktivní hry černého. V partii přišly dva smolné momenty. Nejprve Martin přehlédl šach a zahrál nemožný tah. Po opětovném nastavení hodin nějakou dobu trvalo, než se Martin opět zkoncentroval na partii. Tento smolný moment se stal již v časové tísni bílého a přidaný čas mu velmi pomohl. Druhý ještě smolnější moment bylo spadnutí praporku černého. Veliká škoda. Remíza by tomuto mači jistě slušela více.

Na šesté desce nastoupil Láďa Kovář proti mladému Martinu Saučukovi.

Jelikož měl Láďa bílé, nic jiného než d4 se čekat nemohlo. Hrál se dámský gambit a pozice vypadala rovně. Bílý chtěl partii trochu zamotat, tak začal tahat g4 a h4 v malé rošádě. Soupeři se podařilo vyměnit dámy a bylo po útoku. Láďovi se v koncovce podařilo lehkou taktikou soupeři odebrat postouplého pěšce.

Po výměnách se hrála koncovka střelce proti jezdci. Soupeři se po několika tazích dohodli na remiz. Láďa zaslouží uznání za remízu i předvedenou hru.

Na sedmé jsem nastoupil já, proti svému již tradičnímu soupeři panu Nejedlovi. Tato neděle nebyl můj štastný den.

Partii jsem rozehrál zbytečně velmi pasivně. Nestihl jsem vyvinout bělopolného střelce a tím pádem ani nespojil věže. Soupeř si hrál co chtěl a já jsem zaslouženě prohrál. Z této porážky je potřeba se co nejvíce poučit a již hrát aktivně.

Na osmé desce nastoupil Láďa Vancl proti nestorovi královské hry, panu Františku Fuchsovi.

Pan František Fuchs, který se celý život věnuje předávání krásy naší šachové hry dětem, pěkně předvedl, jak se má vést útok na krále.

Bohužel Láďa rozehrál partii velmi pasivně a tak mohl jen sledovat aktivitu a souhru černých figur, která nakonec vyústila v nekrytelné hrozby.

Co dodat závěrem - dostali jsme prostě nakládačku, ale to se dalo čekat. Je to lepší, než prohrát 3,5 - 4,5, to mrzí víc.

Pořadí KP 2017/18 po 7. kole:

Tomáš

Vytvořte si webové stránky zdarma! Tento web je vytvořený pomocí Webnode. Vytvořte si vlastní stránky zdarma ještě dnes! Vytvořit stránky